Mediacje

Konflikty w pracy, biznesie, rodzinie zabierają Ci zbyt dużo czasu i energii? Skorzystaj z Mediacji.

Masz sprawę na policji, w sadzie, prokuraturze? Złóż wniosek o mediację.

Chcesz skutecznie i szybko rozwiązać problem w sposób dla Ciebie akceptowalny przy jak najmniejszym koszcie finansowym, emocjonalnym i psychicznym? Mediacja jest dla Ciebie.

Sad zatwierdzi ugodę mediacyjną i jeśli potrzeba nada jej klauzulę wykonalności.

Mediacja to jeden z alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów, w którym bezstronny mediator pomaga dojść do porozumienia osobom będącym w sytuacji konfliktowej. Strony konfliktu najpełniej znają swoje potrzeby i dlatego w mediacji traktowane są jak eksperci od rozwiązań sporu, którego są uczestnikami. W rezultacie to wyłącznie od nich zależy kształt ostatecznego porozumienia.

Mediatorzy nie narzucają rozwiązań i nie rozstrzygają sporu. Zaakceptują także brak porozumienia, jeżeli taka będzie wola stron.

Mediacja koncentruje się na potrzebach i interesach uczestników konfliktu. Stwarza możliwość wypowiedzenia swoich racji w sposób spokojny i przemyślany, co jest możliwe dzięki obecności osoby pośredniczącej w rozmowie, jaką jest mediator. 


Podstawowymi zasadami prowadzenia mediacji są:

Dobrowolność 
oznacza, że strony samodzielnie podejmują decyzję o rozpoczęciu mediacji. Strony mają możliwość przerwania mediacji na każdym jej etapie, nie muszą nawet podawać podawania przyczyny rezygnacji. Mediatorowi nie wolno zmusić stron do rozpoczęcia czy kontynuowania mediacji. Strony muszą także akceptować osobę mediatora, zawsze mają możliwość zrezygnowania z osoby mediatora w trakcie mediacji i wyboru innego mediatora.

Neutralność 
mediatora oznacza, że mediator nie ma interesu w określonym rozwiązaniu sporu i pomaga stronom wypracować takie, które będzie najlepiej odpowiadało ich potrzebom i interesom.. Mediator nie narzuca ani nie sugeruje stronom rozwiązania, ani też nie wypowiada swoich personalnych opinii na temat sporu. Rozwiązanie konfliktu zależy wyłącznie od stron mediacji. Rolą mediatora jest zagwarantowanie właściwego przebiegu mediacji – czyli stworzenie stronom przestrzeni do bezpiecznej i rzeczowej rozmowy o problemie.

Bezstronność 
oznacza, że mediator w równym stopniu wspiera strony w rozwiązywaniu sporu. Mediator dba o równowagę między stronami w trakcie prowadzenia mediacji. Każda ze stron może poinformować mediatora jeżeli czuje, że mediator jest stronniczy.

Poufność 
oznacza, że informacje uzyskane przez mediatora w trakcie mediacji są objęte tajemnicą. Mediator nie może ujawnić przebiegu mediacji, składanych w trakcie mediacji propozycji czy jakichkolwiek danych uzyskanych w trakcie trwania mediacji. Mediator nie będzie mógł być świadkiem w ewentualnym procesie między stronami mediacji (chyba, że strony zdecydują inaczej).


Kto może skorzystać z mediacji? 

  1. Każdy, kto zdefiniował problem i ma pomysł na jego rozwiązanie.

  2. Każdy, kto szybko chciałby rozwiązać swoje sprawy.

  3. Każdy, kto jest gotowy na negocjacje z drugą stroną sporu.

  4. Każdy, kto rozumie, że lepiej szybko zakończyć spór, niż latami udowadniać swoje racje przed Sądem i czekać na niepewny wynik.

  5. Każdy, kto sam chce decydować o swoich sprawach.